Kiedy przydatne jest zabezpieczenie auta foliami?

Nowe samochody, gdy odbieramy je z salonów, posiadają lśniący i błyszczący lakier. Właśnie z tego powodu tak bardzo podoba nam się ich wygląd i jest rzeczą naturalną, że chcielibyśmy zachować go jak najdłużej. Niestety, auto parkowane pod przysłowiową chmurką już po roku bądź dwóch traci ten blask. Czy można jakoś sprawić, by pozostało na dłużej jak nowe? Okazuje się, że jak najbardziej. Trzeba tylko zastosować odpowiednią ochronę lakieru.

Fizyczna powłoka ochronna

Na rynku znajduje się całe mnóstwo różnego rodzaju sposobów na ochronę lakieru. Najczęściej wykorzystuje się tutaj specjalne powłoki ceramiczne, które nakładane są w formie bardzo cienkiej warstwy specjalnej substancji, która utwardza się z czasem i pod wpływem temperatury. Powoduje to, że lakier jest chroniony między innymi przed drobnymi zarysowaniami np. od gałązek drzew, a także odpryskami spowodowanymi uderzeniami kamieni. Inną opcją jest zabezpieczenie foliami warszawa, które – podobnie jak powłoki ceramiczne – są całkowicie przezroczyste i niewidoczne gołym okiem. Jedyne po czym można poznać, że auto jest zabezpieczone w ten sposób, to niestandardowe odczucie podczas dotykania karoserii. Nie ma ona charakterystycznego metalicznego chłodu.

Jak folia chroni lakier?

Podobnie jak w przypadku powłok ceramicznych, których stosowanie jest niezmiernie popularne, zabezpieczenie auta foliami również chroni lakier auta w sposób kompleksowy. Przede wszystkim uniemożliwia powstawanie zarysowań np. gdy parkujemy blisko krzewów, których gałązki mogą zahaczyć o karoserię. Nie można też zapomnieć o ochronie przed promieniowaniem UV emitowanym przez słońce, co ma ogromne znaczenie w sytuacji, gdy parkujemy pojazd pod gołym niebem. Również żywica z drzew, która lubi gromadzić się na lakierze i być bardzo trudna do usunięcia, w przypadku posiadania folii ochronnej może zostać usunięta jednym sprawnym ruchem ręki. Uderzenia kamieni i innych małych obiektów podczas szybkiej jazdy kompensowane są poprzez charakterystyczną, silikonową strukturę folii. Zapobiega to powstawaniu odprysków lakieru i rozwoju korozji.

Zabezpieczenie auta foliami można wykonać zarówno w przypadku zupełnie nowego pojazdu, jak również takiego które ma już kilka lub nawet kilkanaście lat. W tym drugim przypadku najpierw trzeba jednak przeprowadzić prace blacharskie, usunąć korozję, pomalować niektóre elementy, a pozostałą część lakieru dobrze spolerować. Dlatego też zaleca się, by aplikację folii ochronnej zamówić już u dealera samochodowego, podczas zamawiania nowego auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × two =