Jaki leasing wybrać

Jaki leasing wybrać

Pierwsza umowa leasingowa

Podpisywanie pierwszej umowy leasingowej może być bardzo stresujące. Dlatego też warto poznać najważniejsze informacje dotyczące leasingu i podejść do całej sytuacji bez niepotrzebnej ekscytacji – o co czasami może być trudno – w końcu dostajemy coś nowego, czy to samochód, czy jakaś maszyna, a to zawsze jest ekscytujące. Zacznijmy od tego, że trzeba bardzo dokładnie przestudiować umowy leasingowe oraz Ogólne Warunki Umowy Leasingu, aby poznać wszelkie zasady, nakazy, zakazy związane z podpisaniem umowy na leasing. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek związanych z dodatkowymi, ukrytymi kosztami np. za transport środka trwałego do miejsca wyznaczonego przez klienta biorącego leasing. Umowę podpisuje się na określony czas i w zamian za otrzymanie do użytkowania środków trwałych, konieczne będzie ich spłacanie.

Leasing operacyjny

Jest to zdecydowanie bardziej popularna forma finansowania środków trwałych dla przedsiębiorców. Ponad siedemdziesiąt procent wszystkich leasingobiorców decyduje się właśnie na finansowanie w leasingu operacyjnym. W koszty prowadzenia działalności gospodarczej wlicza się w takim wypadku raty leasingowe (zarówno część kapitałową jak i odsetkową), a także opłatę wstępną. Dla bardzo wielu ludzi dużą zaletą jest fakt, że VAT płaci się przy każdej racie. Dodatkowo, w trakcie umowy trzeba spłacić równowartość minimum czterdziestu procent pojazdu (zwykle jest to więcej). W tej formie leasingu występuje wykup. Im więcej spłacimy auta w trakcie umowy, tym będzie niższy. Oczywiście, nikt nie każe nam wykupować auta, możemy go zwrócić firmie leasingowej i np. wziąć kolejny leasing.

Leasing finansowy

Po pierwsze – w trakcie umowy trzeba zamortyzować całą wartość pojazdu i robi to leasingobiorca. Odpisy amortyzacyjne wpisuje w koszty prowadzenia działalności gospodarczej wraz z odsetkową leasingratą leasingową. Nie występuje tutaj wykup, bo po zakończonej umowie leasingowej automatycznie leasingobiorca zostaje jedynym właścicielem środka trwałego. W tej formie finansowania, na samym początku – wraz z pierwszą ratą leasingową, przedsiębiorca zobowiązany jest zapłacić cały podatek VAT. Mogą być to kwoty spore, które w znaczący sposób obciążą finanse przedsiębiorstwa. Niemniej jednak warto zastanowić się, która forma finansowania będzie lepsza akurat dla naszego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 13 =